ZAPISY
Formularz zapisu na kurs. Podaj dane kontaktowe. Zapoznaj się z rodzajami kursów w zakładce Kursy | Terminy i ceny. W formularzu wpisz datę i nazwę kursu.
Full Reviw on best bokmaker Ladbrokes by l.artbetting.net

 

1. Historia Choroby

Początek dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz bólu lewej nogi datuje się na rok 2001. Na podstawie rezonansu magnetycznego stwierdzono:

 1. Badanie wykonane dnia 13.09.2001 r. ­ Szpital Uniwersytecki w Krakowie

  Wynik badania:

  TKS L-S bez ś.ć.

  Badaniem objęto segmenty L4/L5 i L5/S1

  Ujawniono zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L5/S1 głównie od strony grzbietowej z centralnym uwypukleniem pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej o ok. 3 mm w kierunku kanału kręgowego bez cech kolizji z workiem oponowym - bulging. Cechy wąskiego kanału (w wymiarze strzałkowym) - szerokość ok 11,8 mm .

  Na poziomie L4/L5 widoczna wypuklina (protrusio) tarczy międzykręgowej z lateralizacją lewostronna o ok. 5 mm z uciskiem na korzeń rdzeniowy po stronie lewej. Kanał kręgowy na tym poziomie również wskazuje w mniejszym stopniu niż na poziomie L5/S1 / zwężenie- ma szerokość ok. 12, 7 mm

  wn: Protrusio nuclei pulposi L4/L5, bulging L5/S1. Dyscopathiae L4/L5, L5/S1 incip.

 2. Badanie wykonane dnia 05.11.2006 r. ­ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu

  Wynik badania:

  Badanie MR wykonano w sekwencji SE, obrazach T1 i T2 zależnych.

  Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego.

  W badaniu MR widoczna jest centralno-lewostronna przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5 uciskająca na worek oponowy i korzeń lewego nerwu rdzeniowego.

  Obniżenie wysokości tego krążka międzykręgowego z niższym sygnałem w obrazach T2 zależnych odpowiada zmianom zwyrodnieniowym.

  Drobne osteofity na tylnych krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych.

  Przeciążeniowe pogłębienie powierzchni granicznych trzonów kręgowych.

 

1.1 Przebieg choroby

Po stwierdzeniu nieprawidłowości w układzie kostnym, czyli po wyniku pierwszego rezonansu zostałem skierowany na rehabilitację, w skład której wchodziły zabiegi z zakresu fizykoterapii (jonoforeza z butapirazolem, magnetronic, masaż wodny).

Efektem tego było wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych a w/w zabiegi powtórzono po okresie jednego roku. Odczuciu bólu towarzyszyły także fizycznie widoczne zmiany objawiające się nieprawidłowym ułożeniem miednicy, a co za tym idzie różna długość kończyn dolnych, o czym do momentu, kiedy zaczęto stosować u mnie Terapię Metodą Dorna nie wiedziałem.

Przez cały okres choroby dolegliwości bólowe nasilały się bądź słabły w zależności od intensywności wysiłku fizycznego oraz od czasu spędzonego za biurkiem . Po pięciu latach od momentu, kiedy zacząłem mieć problemy z kręgosłupem, gdy już nie mogłem poradzić sobie z permanentnym bólem zdecydowałem się na terapię Metodą Dorna w Centrum Terapii i Kształcenia Metodą Dorna.

2. Terapia Metodą Dorna

Terapię Metodą Dorna zaczęto stosować u mnie w połowie listopada 2006 r.

Na pierwszej wizycie odbyłem rozmowę z terapeutą, który szczegółowo wypytywał mnie o moje dolegliwości. Pytał o miejsce bólu, jak się on objawia oraz sprawdził długość kończyn dolnych. Po przeprowadzonym badaniu okazało się, że moja lewa noga jest o około 1cm krótsza od prawej. Pierwszym elementem korekcji mojej postawy było nauczenie mnie ćwiczeń, które miały na celu zniwelowanie różnicy długości kończyn dolnych. Wszystkie ćwiczenia są bardzo istotnym elementem terapii ­ należy pamiętać, aby wykonywać je systematycznie oraz stosować się do poleceń i rad terapeuty.

Oprócz różnicy w długości kończyn dolnych także mój układ mięśniowy w obrębie odcinka lędźwiowego oraz piersiowego okazał się być strasznie spięty. Aby zniwelować napięcie mięśni a zarazem poprawić ukrwienie tkanek zaczęto stosować masaż, który wykonywany był systematycznie na każdym spotkaniu aż do dnia dzisiejszego.

Na początku po około 2-3 spotkaniu zacząłem odczuwać silne bóle głowy, które spowodowane były uwolnieniem toksyn z miejsc, w których krążenie do tej pory było silnie upośledzone. Po około tygodniu bóle ustąpiły. Reakcją na moje dolegliwości ze strony terapeuty było wykonywanie masażu z mniejszą siłą. Już po kilku spotkaniach zauważyłem wyraźną ulgę ­ ból, jaki miałem w okolicach odcinka lędźwiowego oraz lewej nogi był znikomy w porównaniu do tego, jaki towarzyszył mi przed rozpoczęciem terapii. Wraz z upływem czasu ból minął całkowicie.

Systematycznie otrzymywałem nowe ćwiczenia na mięśnie brzucha, mięśnie działające na stawy kolanowe, mięśnie w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz kontynuowałem wspomniane już powyżej ćwiczenia na mięśnie działające na stawy biodrowe. Na każdym spotkaniu byłem pytany o stan zdrowia, odczucia po poprzedzających zabiegach oraz samopoczucie.

W grudniu zauważono również nieprawidłowości w odcinku szyjnym kręgosłupa. Po zrobieniu zdjęcia rtg potwierdziła się diagnoza terapeuty, która stwierdzała przesunięcie dwóch kręgów szyjnych. Od tego momentu oprócz pracy nad odcinkiem lędźwiowym mojego kręgosłupa zaczęto także pracować nad odcinkiem szyjnym. Również w tym przypadku dostałem ćwiczenia do systematycznego wykonywania oraz zaczęto wykonywać masaż poprawiający krążenie oraz rozluźniający mięśnie. Po około 2 tygodniach od zaczęcia pracy nad odcinkiem szyjnym przy jednoczesnym kontynuowaniu zabiegów w obrębie odcinka lędźwiowego bóle szyi i grzbietu stały się mniej uciążliwe.

Dodatkowo podczas terapii Metodą Dorna stosowano u mnie zabiegi fizykoterapii takie jak jonoforezę z Fastum Żel oraz naświetlanie lampą Solux o działaniu rozgrzewającym i rozluźniającym.

W styczniu przystąpiono do korekcji ustawienia miednicy. Było to możliwe po prawie dwóch miesiącach systematycznych ćwiczeń, kiedy długość kończyn dolnych była taka sama i stabilna ­ różnice nie były większe niż 1-2mm. Zabieg ustawiania przeprowadzony był trzykrotnie, po czym stwierdzono, że obecny stan jest prawidłowy. Następnym elementem była praca nad prawidłowym ustawieniem odcinka piersiowego oraz szyjnego.

Obecnie stan mojego zdrowia w stosunku do tego, jaki był zanim zaczęto stosować terapię uległ znacznej poprawie. Wszystkie bóle w obrębie odcinka lędźwiowego zniknęły, bóle karku i szyi zdarzają się sporadycznie oraz mają małe nasilenie. Podobnie jest z bólami głowy, które do momentu rozpoczęcia terapii towarzyszyły mi notorycznie. Zwiększył się także mój zakres ruchowy a samopoczucie uległo poprawie. Podczas terapii kupiłem także poduszkę ortopedyczną, która w znacznym stopniu poprawiła mój sen. Rano budzę się bez bólu szyi i napiętych mięśni.

Obecnie jestem jeszcze w trakcie Terapii Metodą Dorna. Uważam, że do tej pory nikt nie zajął się mną tak fachowo jak Pan Krzysztof Aleksandrowicz, będący samodzielnym terapeutą metody Dorna oraz moim terapeutą, a przeprowadzona do tej pory terapia dała efekt, jakiego nikt wcześniej nie mógł osiągnąć. Osobiście mogę polecić tą metodę wszystkim, którzy maja problemy z kręgosłupem. Jak widać na moim przypadku efekty są wyraźnie widoczne już po kilku zabiegach. Należy także pamiętać, że wiele zależy od pacjenta oraz jego podejścia do terapii.

K. K.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013 Metoda-dorn.pl - Alternatywna medycyna manualna | Kursy i szkolenia Dorna i Breussa

BIG Theme - Here